Ekran System, öncelikle kullanıcı eylemlerini kaydeden akıllı video kayıt sistemidir. Sunucularınızda, local ve uzaktan oturumların tümünü eş zamanlı olarak kayıtlı videolara ait dizinler oluşturur. Ağınızda bulunan tüm bilgisayarların ekranlarında, ileri düzey ekran görüntüsü alma tekniği ile her eylemin kaydını kolayca edinebilirsiniz.

 

Kayıt özelliğinin yanı sıra klavye üzerinden yazılanları database e kaydeder. Böylece bir kullanıcının sunucu üzerinde yazdığı komutları, yada belirli bir komutu hangi kullanıcı veya kullanıcıların hangi zamanda yazdığını sorgulayabilir. Ve oturumun videosunu izleyebilirsiniz.

Etkin pencerelerin değişimi, yazma ve mouse’un kullanımını da içerecen her türlü kullanıcı eylemi kaydedilir. Denetlenen veri güvenlik denetimi  analiz için Ekran System Server’a gönderilir.  Ağ bağlantısı yoksa Client önbelleği üzerinde bağlantı sağlanana kadar depolanır. Client’ın güvenlik denetimi aralığını hassasiyetiniz doğrultusunda her saniye ya da her mouse tıklamasında olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Özel Protected Mode ile Client’ın çalışmasını ve denetlenen verinin entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.

 

Ekran System’in size getirileri:

Oluşturulan dizinler sayesinde herhangi bir şüpheli aktiviteyi tespit etmek için saatlerce video izlemek zorunda kalmaz, anahtar kelime arama özelliği ile ilgili işlemlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ekran System’in evrensel ekran kayıt sistemi ile her kullanıcıya ait tüm işlemleri kayıt edebilirsiniz.

Windows tabanlı tüm altyapıları evrensel bir şekilde kapsar. Her türlü ağ protokolü, uygulama ve aktif dizine dahil olan ve olmayan tüm kullanıcılar için ve sunucu ve istemciler üzerinde uygun bir şekilde çalışır.

Aktif dizin entegrasyonu ile ayrıca bir kullanıcı veri tabanı oluşturmanıza gerek kalmaz, mevcut yapıyı aynı şekilde işletmeye devam eder.

Uyarıları yapılandırdığınız takdirde, şüpheli eylemi içeren zaman dilimini bulmak için harcadığınız zamanı azaltır ve olay gerçekleştiği an kontrol eder.

Geniş kapsamlı olarak hukuki düzenlemelere göre uyarlanabilir

Bulunduğu kulvarda en düşük maliyetli bir çözümdür.

İstemci tarafı:

Ekran System Clients sunucu ve masaüstü cihazlarda yerel ve uzaktan oturumlar için Windows, Linux ve Citrix kullanan cihazlarda güvenliği denetler.

Etkin pencerelerin değişimi, yazma ve mouse’un kullanımını da içerecen her türlü kullanıcı eylemi kaydedilir. Denetlenen veri güvenlik denetimi ve analiz için Ekran System Server’a gönderilir ya da ağ bağlantısı yoksa Client önbelleği üzerinde bağlantı sağlanana kadar depolanır. Client’ın güvenlik denetimi aralığını hassasiyetiniz doğrultusunda her saniye ya da her mouse tıklamasında olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Özel Protected Mode ile Client’ın çalışmasını ve denetlenen verinin entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.

Sunucu tarafı:

Ekran System Clients, denetlenen veriyi merkezi bir veritabanında tutan ve analiz eden Ekran System Server’a gönderir. Eğer denetlenen veri, kullanıcı tanımlı kuralları içeren olaylarla ilgili ise Server size anında uyarı verir. Server aynı zamanda yapılandırma verisini depolama, Client’lara güncelleme paketlerini gönderme, veritabanı temizleme ve rapor ile istatistik üretme görevlerinden sorumludur.

Ekran System Server opsiyonel olarak üçüncü parti MS SQL veya entegre Freebird veritabanları ile çalışır, güvenliğinizin ihtiyaç duyduğu ekonomik ve işlem hızı ihtiyacına göre esnek seçenek imkanı sunar.

 

Management Tool, Ekran System’in birincil kullanıcı ara yüzüdür. Client’ları yönetmenizi, potansiyel vakalar için güvenlik uyarılarını biçimlendirebilmenizi, Ekran System kullanıcılarınızı atayıp, bu kullanıcılarınıza yetkiler atamanızı ve Client’lardan alınan güvenlik verileri görüntülemeye ve analiz etmeye yarar

Windows Denetleme

RDP Kayıt ve Terminal Sunucu Oturumu

Ekran System kullanıcıların Windows işletim sistemleri ve Windows Server üzerinde doğrudan oturum, RDP veya Terminal Sunucu bağlatılarıyla oturum açılan bütün oturumları. Kullanıcı oturumu açtığı andan itibarenkullanıcının yaptığı bütün etkinlikleri denetler.

Linux denetleme

SSH/Telnet ve Yerel Oturumlardaki Tüm Oturumları Kayıt Altına Alın

Ekran System, Linux cihazlardaki terminal giriş ile gerçekleşen tüm kullanıcı aktivitesini denetler. Kayıt ister uzaktan SSH/Telnet açılsın veyahut yerel olarak açılsın ayrım yapmaksızın her terminalin açılmasından kapanmasına kadar yapılır.

Ekran System kullanıcı girdilerini ve cevaplarını terminalden alır ve geri planda bulunan sistem çağrıları ile eşleştirir. Bu bilgiyi kullanarak kayıtları saatlerinizi harcayarak değil aradığınız ne ise tam olarak onu arayarak bulabilirsiniz.

Citrix Denetleme

Ekran System daha da akıllı oturum kayıt özelliğini Citrix XenDesktop 7’de bulunmayan akıllı denetim (smart auditing) özelliğini telafi edebilirsiniz. Müsait oynatım ve kolay arama özelliği Citrix XenApp ve XenDesktop oturumlarında size hızlı ve kolay teftiş imkanı sunar.

Ekran System Citrix XenApp uygulamaları ve XenDesktop sanal bilgisayarları üzerine olan tüm kullanıcı aktivitelerini kaydetmenize olanak sağlar. Ekranda görülen tüm aktivite ve girilen metinler kaydedilir ve herhangi şüpheli bir aktivitede uyarı bildirimleri sunar. Bu sayede standart Citrix SmartAuditor’a göre daha ileri düzeyde bir çözüme sahip olmuş olursunuz.

Kayıt yapılan uygulamalarda, açık web sayfalarda veya ekran görülen herhangi bir alanında eksiksiz bir kayıt yapar. Bu özellik denetçilere, yöneticilere ve bilişim personeline kayıtlı oturumu kullanıcının sanki o anki oturumunu izliyormuş gibi seyredebilmelerine olanak sağlar.

Scroll to top